הרב ישראל אייכלר: כל חוקי התועבה שיעסקו בהם בארבעת השנים הקרובות, צריכות לעבור בוועדת חוק ומשפט של דגל.

ישראל אייכלר נואם בכנסת

בדבריו במערכת קול בעלזא שטח חבר הכנסת את טענות בעלזא על יהדות התורה, ואמר שבאגודה סברו שאסור לקחת את וועדת חוק ומשפט. אך למרות זאת דגל לקחה את הוועדה הבעייתית.

בהקלטה ארוכה שהגיעה לידי מערכת 'חרדים', מתאר חבר הכנסת הרב אייכלר את השתלשלות העניינים בחמישים שנה האחרונות ביחסי חסידות בעלזא עם מפלגת יהדות התורה, והטיח טענות קשות במערכת.

בתוך הדברים גילה את הסוד הנורא, שסיעת דגל אחראית מעתה על כל חוקי התועבה שיחוקקו בארבעת השנים הקורובות האזינו:

פרטים נוספים בדברי חבר הכנסת הרב אייכלר:

המריבה בין הפלגים באגודת ישראל נמשכת כבר חמישים שנה. מתשל"ג.

הסיבה שאני נלחם על הועדה לפניות הציבור, כי הרבי ציווה עלי לפעול לטובת הציבור.

היתה מלחמת עולם בתשל"ג איך לספור את הקולות, טענו שגנבו קולות, וגדולי ישראל נאלצו לשבת ולדון, לא תאמינו, זה היה פחדים נוראים, וזה הסיבה שחמישים שנה הגדולים מפחדים לעשות בחירות פנימיות, המחלוקת והסירחון והבזיונות שהיו…. הציבור הליטאי התפלג, חלק הלכו עם הרב לורנץ וחלק עם הרב פרוש, היתה מלחמה מאד לא יפה.

מזכיר המועצת היה הרב שלום חיים פרוש, אמר לי שכבוד קדושת האדמו"ר הבית ישראל הגיע לדיון במועצת, הוא אמר "די איידעלע מנטשן זענען געבליבן אינדרוייסן"… אני אומר את זה בלשון הכי עדינה.

זו הייתה מלחמה ייצרית מאד.

הסדר הזה נשאר עד היום. לפני שנה בנתניה, כפו עלינו שסדר המקומות יהיה כפי שנקבע בתשל"ג.

זייברט כתב שלפנים משורת הדין נתנו לבעלז. חסידות כמו בעלזא, שכל כלל ישראל הולך לבחירות רק בזכות שהבעלזער רב הורה ללכת בשעה שכל כל הרבנים בראשות הסאטמער רב, ובית הדין של העדה החרדית הורו לא ללכת, וגם אלו שהורו ללכת עשו זאת רק אחרי שהבעלזער רב חתם. הם לא הסכימו לחתום עד שהוא יחתום.

גם דגל התורה קמו רק בזכות בעלזא. בלי בעלזא הם לא היו מצליחים. אבל בעלזא מקבלים רק לפנים משורת הדין…

אין שום מפלגה שחיה על הסכמים מתרפופו. אפילו מפלגת העבודה כבר התפרקה, אבל אנחנו מקבלים לפנים משורת הדין…

דרשתי מפקד ממוחשב, אבל לא עשו את זה עד היום.

לפני חמש שנים הם נכנסו לקואליציה, התחלקו בתפקידים, ולא השאירו לנו כלום. היתה ממשלה של 61 חברים, והיה צריך להצביע על הקמת הממשלה. יצאתי מהבניין, חיפשו אותי ולא מצאו אותי, עד שהבטיחו לי את הועדה לפניות הציבור שאף אחד לא רצה את זה. אני הייתי שם מתשס"ג לעזור יהודים שבורים, קיבלתי את זה מעבר למכסה שיהדות התורה קיבלה.

ועדת חוקה חוק ומשפט שדגל לקחו, זו וועדה טריאטוראלית שעוסקת בכל החוקים, כל חוקי התועבה שיעסקו בהם בארבעת השנים הקרובות, צריכות לעבור בוועדת חוק ומשפט. זו בעיה. האגודאים אמרו שזו בעיה לקחת כזו וועדה, אבל היום……………………….. כן לקחו את זה.

להאזנה לשיחה הארוכה של חה"כ האזינו:

דילוג לתוכן