צה"ל ביוזמה חדשה לשיווק 'כור ההיתוך' הצבאי בקרב הציבור החרדי

שימוש שיווקי מכאיב בנערים בעלי קשיים בריאותיים כדי "להביא לידי ביטוי את הציווי של צה"ל כצבא העם של החברה הישראלית" * "זעזועים במנהלת החרדים באכ"א; שני ראשי מדורים הודחו כי לא הצליחו לעמוד ביעדי גיוס החרדים לצה"ל" צילום: דו"צ.

כתבה שפורסמה בעיתון "הפלס" בעריכת כתבי המערכת י. גפן וב. הירש, מגלה טפח מהאובססיה של גורמים בצה"ל להראות ללא הרף, כי נמשכת המגמה של שילוב חרדים בצבא, אובססיה זו הביאה ליוזמה נוספת, תוך שימוש שיווקי מכאיב בנערים בעלי קשיים בריאותיים. בוגם הם מוצגים כחלק מ"כור ההיתוך" וכהוכחה על כך ש"מקומו של כל אחד בצבא העם של החברה הישראלית".

 "לראשונה – בעלי צרכים מיוחדים מהמגזר החרדי משולבים בצה"ל", כך דווח לאחרונה בכתבה שהופיעה ב'חדשות ויינט'.

"משפחות חרדיות נרגשות מילאו את הרחבה, לצד הבנים – חיילים לובשי מדים – במעמד מרגש וראשון מסוגו: גיוס של צעירים עם צרכים מיוחדים מן המגזר החרדי" נכתב, "עשרת המתנדבים, בני המגזר החרדי בבני ברק, השתתפו בטקס לפתיחת יחידת אל מור במחוז דן, של פיקוד העורף, במסגרת תוכנית 'גדולים במדים' של עמותת 'יד לילד המיוחד'. זו הפעם הראשונה שבה משתלבת קבוצה מתנדבת מהמגזר החרדי בצה"ל, ובמסגרת היחידה הם ישולבו בעבודה בימ"ח, אפסנאות ומטבח במסגרת פיקוד העורף".

הכתבה מצטטת את אחד ההורים, אביו של נער הנמצא על הרצף האוטיסטי, שהציג את הפרוייקט:  "זה בהחלט מגיע ממקום של חיבור". לדבריו, "אנחנו חלק מעם ישראל ואנחנו רוצים אחדות". הוא  מוסיף כי "הילדים האלה הם הקמע של החברה הישראלית. הם נותנים אהבה ללא גבולות. מפקד הימ"ח של מחוז דן רנ"ג רמי חסן מהכפר ירכא, לקח את הבן שלי כפרויקט אישי, ועל אף שהיו לו בהתחלה בעיות משמעת, המפקד נרתם בכל מרצו לעזור – והצליח בגדול".

בארוע השתתף גם מנהל בית ספר המיועד לתלמידים מהמגזר הדתי והחרדי עם לקויות תקשורת,  שאמר: "לא האמנתי שיבוא יום והם יצליחו להחזיר לחברה כמו כמעט כל בחור בן גילם".

מפקד מחוז דן, אלוף משנה חי רקח, אמר להורים כי המעמד המרגש הזה "מביא לידי ביטוי את הציווי של צה"ל כצבא העם של החברה הישראלית", כדבריו. "אנחנו נרגשים ומאושרים לקבל אל משפחת מחוז דן בפיקוד העורף את מתנדבי יחידת אל מור".

עוד נכתב, כי "מנכ"ל עמותת 'יד לילד המיוחד' – בעצמו חרדי – הבהיר כי 'במהלך כל השנים שזכיתי לטפל בילדים ובנוער בעלי צרכים מיוחדים, לא ראיתי כלי טיפולי שמקדם ילדים ונוער בעלי צרכים מיוחדים כמו השירות בצה"ל'. לדבריו, 'השירות בצה"ל סביב צעירים וצעירות מכל הארץ – מה שנקרא, 'כור ההיתוך' – מהווה את הפלטפורמה הבריאה והטובה ביותר עבורם לרכוש כישורי חיים ומיומנויות חברתיות שהם כה זקוקים להם בהמשך החיים. במהלך עשר שנות פעילותה של 'גדולים במדים', נוכחנו לראות שאת מה שהם מקבלים במהלך השירות הצבאי, שום כלי אחר לא יכול לתת להם. לכן אנחנו מתעקשים שלכל ילד וילדה במדינת ישראל תהיה האפשרות להתגייס לצה"ל'".

לא יאומן, כי גם נערים בעלי קשיים אלה, הפכו יעד לתעמולה הצבאית שנועדה "להחדיר את הציווי של צה"ל כצבא העם של החברה הישראלית", מתוך כוונה לשכנע את הציבור החרדי להגיע לבסיסי השמד הרוחני, עד כי עסקן המוגדר כ'חרדי', מצהיר: "השירות בצה"ל סביב צעירים וצעירות מכל הארץ – מה שנקרא, 'כור ההיתוך' – מהווה את הפלטפורמה הבריאה והטובה ביותר, ואנחנו מתעקשים שלכל ילד וילדה במדינת ישראל תהיה האפשרות להתגייס לצה"ל".

ומענין לענין באותו ענין: יתכן שהרקע לידיעות הבלתי פוסקות על פרוייקטים חדשים כאלה ואחרים של "שילוב חרדים בצה"ל",  נעוץ בלחץ של גורמי הגיוס לעמוד ב"יעדים" שנקבעו להם.

כזכור, כמה מהעוסקים בתחום ציינו בשנים האחרונות, כי המאבק הבלתי פוסק של "הגורמים  הקיצוניים" נגד הגיוס, כולל המרי האזרחי של אי ההתייצבות בלשכות הגיוס והמחאות ההמוניות בכל פעם שאסיר עולם התורה מושלך לכלא הצבאי – פוגעים בנסיון של הצבא להגביר את יעדי הגיוס. התעמולה הבלתי פוסקת שמבקשת "להכשיר" את השירות הצבאי, זקוקה ל"שקט תעשייתי" ברחוב החרדי, ואילו המאבק הנחוש של ציבור בני התורה המבינים בעם – מזכיר ללא הרף, כי מדובר במזימה נוראה להרס עולם התורה ולקידומו של "כור היתוך" המוביל לשמד רוחני.

בענין זה מעניין לצטט ידיעה שפירסם בחודש האחרון הכתב הצבאי של 'ישראל היום', חנן גרינווד, בה דיווח כי "נמשכים הזעזועים במנהלת החרדים באכ"א, שאמונה על גיוסם של חרדים לצה"ל. בתוך שעות ספורות בלבד הוחלט על הדחתו של שני ראשי מדורים במנהלת החרדים, שמצטרפים לשורה של אירועים חריגים בכל הנוגע לגיוס החרדים בשנים האחרונות".

הכתב ציין כי "בצה"ל מתמודדים בתקופה האחרונה עם ירידה מסיבית בגיוס החרדים לצבא", עד כי ב'ישראל היום' נחשף שכתוצאה משיעורי גיוס נמוכים נידונה לאחרונה האפשרות לסגור פלוגה בגדוד  של 'נצח יהודה' ('הנח"ל החרדי') – "ובינתיים הוחלט לגייס מחלקת בייני"שים בכל מחזור על מנת להתגבר על הפער".

ע"פ הפרסום, "לאחרונה הוחלט בצעד יוצא דופן להעביר שני ראשי מדורים במנהלת החרדים – ראש מדור גיוס וראש מדור מדיניות והכשרות. ראש מדור גיוס, קצין בדרגת רב סרן, הועבר מתפקידו, לאחר שלטענת צה"ל הוא הרגיש חוסר התאמה למאפייני התפקיד, ובאכ"א הוחלט על הדחתו של ראש מדור מדיניות והכשרות, אזרח עובד צה"ל, בשל אי התאמה לתפקיד. ברקע הדברים – העובדה שהשניים לא הצליחו לעמוד ביעדי גיוס החרדים לצה"ל". (מדובר צה"ל נמסר בתגובה לכתב 'ישראל היום' כי "מנהלת החרדים ממשיכה לפעול כל עת על מנת לאפשר הליך גיוס מיטבי ויעיל עבור בני המגזר החרדי").

תודתנו להנהלת העיתון על אישורם לשימוש בתוכן הכתבה.

דילוג לתוכן